Budoseura Genbu-kai ry

Kokusai Shorinjiryu Karatedo & Shorinjiryu Ryukyu Kobujutsu, Mugen ryu Heiho ja muso Jikiden Eishinryu Iaiheiho.
Suvilahdenkatu 10 A 3.krs, 00580 Helsinki 044 331 0569
info@genbukai.fi
www.genbukai.fi

Budoseura Heiwa ry

Mika Sokka, puheenjohtaja
040 7385622
mika.sokka@nic.fi
www.dojolle.fi
Harjoitussalin osoite:
Nahkelan koulu, Nahkelantie 397, Tuusula
Paijalan koulu, Paijalantie 44, Tuusula
Ruotsinkylänkoulu, Rävbäckinkuja 29, Tuusula

Budoseura Imatran Kusanku ry

Tyylisuunta: Nihonden syorinjiryu TEKISUIKAIKAN karate
Puheenjohtaja: Anne Kettunen 0400 858 911
annekettunen.kusanku@gmail.com
www.kusanku.fi

Budoseura Kobushikai ry

Kobushikai Shorinjiryu Karatedo
Kobushikai Shorinjiryu Ryukuy Kobujutsu Muso Jikiden Eishin ryu Iaido Kobushikai Bujutsu Kobushikai
Dojo, Matinkatu 22, Espoo 02230
Timo Salin 0400-630760
dojo@kobushikai.fi
etunimi.sukunimi@kobushikai.fi
www.kobushikai.fi

Budoseura Tokumakai ry

Shorinjiryu Renshinkan Karatedo Kontiolahden liikuntahalli, kamppailusali
Matti Kontturi 0400-255012
kontturi.matti@gmail.com

Euran Karate ry

Sankukai Honkilahden koulu, Honkilahdenraitti 212 b, 27640 Honkilahti
Kai Keinänen 050-3017255
etunimi.sukunimi@hotmail.com
www.eurankarateseura.fi

Forssan/Tammelan Jundokan ry

Gojuryu Harjoituspaikka: Tammelan koulukeskus, Mantaali ja Talsoilan koulu
Puheenjohtaja: Ari Kujamäki 0400 716896
akkuva@surffi.net
Sihteeri: Juha-Pekka Sura, 040 8276606
juha-pekka.sura@watrec.fi

Gijomonkai Pornainen ry

Shotokan
Seppo Yrtti
seppo.yrtti@karateliitto.fi
0400 237887

Gijomonkai Karateclub Sipoo ry

Shotokan
Lukkarin koulu, Nikkilä, Sipoo
Leo Närvänen
leo.narvanen@gmail.com
040-502 7842 www.gijomonkai.fi

Haapajärven karateseura ry

Wadoryu karate, kraw maga, kuntonyrkkeily, kahvakuula Harjoituspaikka:Haapajärven uimahallin kuntosali
Veijo Toivoniemi, Karate- lajivastaava 0400-892 965
etunimi.sukunimi@haapakarate.fi
Petri Ahola, puheenjohtaja 044-7787430
ahola.petrin@gmail.com
http://www.haapakarate.fi/

Helsingin Ju-Jutsuklubi ry

Auvo Niiniketo Kaapelitehdas Tallberginkatu 1 D, 00180 Helsinki (4.kerros)
09-694 6554
info@finjutsu.com
www.ju-jutsuklubi.fi

Hokutoryu Ju-Jutsu Espoo ry
Timo Mynttinen
timo.mynttinen@hokutoryu.com
www.hokutoryu.com/espoo
Kannusillanmäen väestösuoja
Budosalit 1-3 Espoon keskus
Kannusillankatu 4 02070 Espoo

Hämeenlinnan Karateseura ry

Wadoryu Tuomelan ala-aste, Hätilä, Hämeenlinna
Jani Mantere 040 566 2180 info@karateseura.fi www.karateseura.fi

Hämeenlinnan Tarmo ry / Karatejaosto

Tyylisuunta: Shorinji ryu
Harjoituspaikka: Seminaarin koulu, Hämeenlinna
Puheenjohtaja: Sari Laine 041 362 3519
tarmo.karate@gmail.com

Huittisten Shotokan Karate-Do ry

Shotokan Norrintie 18, Sampu
Johannes Harjula 050-4110180
johannes.harjula@raumaster.fi
www.huittistenshotokan.fi

Inkoo Karatedo ry

Tommy Fagerholm 044 9714659
tommy.fagerholm@gmail.com
www.inkookaratedo.fi

JKA Lempäälän Shotokan Karate-Do ry

JKA Shotokan Piiponraitti 1 Lempäälä
Ismo Paananen 040 7288299
lempaalanshotokan@gmail.com
http://www.lempaalanshotokan.fi/

JKA Porin Shotokan Karate-Do ry

JKA Shotokan Sport-Cotton, Porin puuvilla
Anssi Kaltevo 0400-833622 etunimi.sukunimi@kolumbus.fi http://www.porinshotokan.com/

JKA Reposaaren Kunto ry/karatejaosto

JKA Shotokan Reposaaren Yläkoulu, Pori.
Eila Niemelä 040-5489398 eilankalevit@hotmail.com

JKA Tampereen Shotokan Karate-Do ry

JKA Shotokan Tampereen Nääshalli
Willy J. Ortiz 050-5562042
willy.ortiz@jkafinland.eu
http://www.jkatampere.fi

Ylöjärven Shotokan Karateseura ry

info@ylojarvenshotokan.com
Timo Koski 044 790 6633
www.ylojarvenshotokan.com

Joen Mawashi ry

Wado Ryu Joensuun urheilutalo, Koskikatu 12 80100 Joensuu
Mika Levy 044 555 6452
mika.levy@joenmawashi.fi
http://www.joenmawashi.fi

Joensuun Ju-Jutsuseura Ryu-O ry

Hokutoryu Joensuun Urheilutalo
Petri Lehikoinen +358 414511852 Niputtajantie 42 80710 Lehmo
petri.lehikoinen@pkjuhla.fi
http://www.joensuunjujutsu.fi/

Kachi-Kan ry

karate; wadoryu, hokutoryu ju-jutsu, potkunyrkkeily ja thai-nyrkkeily Wisa-areena, Mikkeli
Ville Kauppinen 040-8619106
ville.kauppinen@kolumbus.fi
www.kachi-kan.fi

Kaigan ry (Rauma)

Wado-Ryu karate, aikido, judo Sampaanalan koulu, Pyynpään koulu
Pekka Karenmaa 044-5070909
pekka.karenmaa@masku.fi
www.kaigan.fi

KarateKlubb Ogawa ry

Wadoryu / wadokai Stadsbusparken, Marienhamn
Brage Styrström 040-7178468 brage.st@gmail.com http://www.karateklubbogawa.ax

Karateseura Gijomonkai ry

Shoko-ryu Pornainen
Seppo Yrtti seppo.yrtti@pp.inet.fi

Karateseura Honbu ry

Koryu Uchinadi Helsingin yliopisto, Helsingin kauppakorkeakoulu
Pj. Aura Piha ippon@honbu.fi www.honbu.fi

Karate-Team Lapua ry

Wadoryu Lapuan lukio, Kiviristintie 10
Timo Busch 0400-266 447 fleetlinetattoos@netikka.fi

Kauniaisten karate ry

Shoko-ryu, ja Koryu Ushinadi Kasavuoren koulukeskus
Tiina Airola-Siponmaa 040-7191239 tiina.airola-siponmaa@hotmail.com www.kauniaistenkarate.fi

Kirkkonummen Ashihara Karate ry

Harjoitussalin osoite: Kissapolku 7, Veikkola Puheenjohtaja:
Sami Sallinen 040 842 7685 info@ashihara.fi www.ashihara.fi

Kibudo ry

Olemme tyylisuunta avoin seura.
Tayo-ryu, Shotokan-ryu, Wado-ryu
Kirkkonummen Gesterbyssä Winellska koulu:
https://goo.gl/maps/gqmN9BZpvVp
sekä koulun takana väestösuoja.
Oiva Tyni 040 7238293
etunimi.sukunimi@gmail.com
www.sokuto.fi

Koryukan Espoo ry

Koryu-uchinadi Tuulimäen väestösuojan judosali, Itätuulenkuja 9, Tapiola / aikuiset Kannusillanmäen väestösuojan judosali 3, Kannusillankatu 4, Espoon keskus / junnut
Ante Brännbacka 0500 564 263 ante@koryu-uchinadi.fi www.koryu-uchinadi.fi

Koryukan Nokia ry

Jari Tuominen, puheenjohtaja
040 569 2626
jari.tuominen@satavartio.fi

Kuopion Ju-Jutsuseura ry

hokutoryu Suurmäen väestönsuoja
Toni Ruotsalainen 050 376 4823 info@kuopionjujutsuseura.fi http://www.kuopionjujutsuseura.fi/

Kuopion Karateseura ry

Wadoryu Suurmäentien väestönsuoja
Marjaana Rantala, puheenjohtaja 040 545 6274 puheenjohtaja@kuopionkarateseura.fi www.kuopionkarateseura.fi

Kokkolan Budo ry

Harry Hietala harry.hietala@netikka.fi

Korson Kaiku ry

Kushin-Kan ry

wadoryu, hokutoryu, potkunyrkkeily, Brasilian ju-jutsu Myllymäen yleinen väestönsuoja, Hämeenlinna
Harri Heikkari 040-5401916 harri.heikkari (at) kushin-kan.fi http://www.kushin-kan.fi

Kyokushin Karate Turku Finland Ry

Kyokushin kai kan Raunistulantie 15,20300 Turku  Kamppailulajit sali 0409620426 Info@kyokushinturku.fi www.kyokushinturku.fi

Lahden Karate ry

Shotokan Lahden Urheilutalo, Salinkallion koulu
Pirkko Heinonen 044-5017680 pirkkoheinonen@phnet.fi www.lahdenkarate.fi

Lappeenrannan Judoseura Kamiza ry

Karate, Shorinji-Ryu Renshinkan Karatedo Judo, Lappeenrannan Urheilutalo, Pohjolankatu 29
Jari Varis kamiza-karate@hotmail.com http://yhdistykset.etela-karjala.fi/kamiza/

Lohjan kamppailukeskus ry

Wadoryu karate, Hokutoryu ju-jutsu, Kenjutsu, Brasilian ju-jutsu ja Krav Maga
harjoituspaikat: LKK Sali, Perttilä ja Tennari Lohja
harry.heinonen@canon.fi, 040 5478186
www.lohjankamppailukeskus.fi

Meido-Kan ry

Wadoryu karate, aikido, judo, taiji, iaido, kobujutsu Päijänteentie 1 ja Olympiastadion, Helsinki.
Maaria Kalliomäki meidokan@suomi24.fi www.meidokan.fi

Meido-Kan Karate Espoo ry

Shoko-ryu Tapiolan Urheiluhalli ja Finnoon koulu
Pekka Ström 040-566 2189 pekka.strom@luukku.com http://www.meidokan.net/

Mäntsälän Karate ry

Dojo sijaitsee osoitteessa Urheilutie 4 Wado-Ryu
Katja Koskinen 044 3132 336 katja.koskinen@pp2.inet.fi

Mäntyharjun Kuniba Kai ry

Shitoryu Karate, Kobudo,Goshindo ja Iaido Harjoituspaikat: Kirkonkylän liikuntasali Mäntyharju ja Jukola ry Karatedojo Jonnilantie 680.
Risto Satta 046 646 7377 ristosatta@gmail.com http://mantyharju-kuniba-kai-ry6.webnode.fi/

Mäntän Sutemi ry

Kuntonyrkkeily, Hokutoryu-jujutsu, potkunyrkkeily, kaspin, junnu-jujutsu, vapaaottelu Dojo sijaitsee Ratakadulla
Jani Peltonen 050-5226519 j.peltonen72@gmail.com mantan.sutemi@gmail.com www.sutemi.fi

Nakkilan Shotokan karate-do ry

Shotokan Viikkalan koulu, Ruskilan koulu, Kirkonseudun koulu
Lasse Kalliokorpi 050-3474500 lasse.kalliokorpi@gmail.com http://www.nakkilanshotokan.com/

Nurmijärven Shotokan Karate ry

Shotokan Lukkarin koulu, Karhunkorven koulu, Ahjola, Budosali (Rajakaari), NYK, Nurmijärven yhteiskoulu http://www.nurmijarvenkarate.fi/

Nokian Karateseura Goseikan ry

Gojuryu Goseikan Dojo, Yrittäjäkatu 9
Jouni Hirsimäki 040-5487901 jouni.hirsimaki@hirsimaki.net

Okinawa Goju-ryu Kenshi-kai Finland ry
Vattuniemenkuja 4 (3.krs), 00210 Helsinki
Mikki Korhonen 040 7706643
mikki.korhonen@kenshikai.fi www.kenshikai.fi

Orimattilan Karate ry

Shotokan Kehräämö, Pakaantie 1
Kirsi Koivisto 040-7172975 kikkakoivisto@hotmail.com www.orimattilankarate.fi

Oulun Budoseura Musokai ry

Kokusai shorinjiryu karatedo Shorinjiryu ryukyu kobujutsu Mugenryu heiho
Vesa Ollakka 040-570 9813 vesa_ollakka@yahoo.com oulu@musokai.fi www.musokai.fi

Oulun karateseura ry

Shotokan karate, Ju-jutsu, Kujakuryu Goshinjutsu, Kobudo Ryukyu Kobujutsu, Yi Quan
Puheenjohtaja,Mika Alamaula 050-5402050 mika.alamaula (at) gmail.com info@oulunkarateseura.fi www.oulunkarateseura.fi

Oushinkan ry

Wadoryu Kouvolan seudun ammattiopiston juhlasali
Immo Pylvänen 040-8459996 puheenjohtaja@oushinkan.fi
Lisätietoa: info@oushinkan.fi www.oushinkan.fi

Outokummun Karateseura ry
Shito-Ryu
Harjoituspaikka: Outokummun Urheilutalo
Jari Räty raty.jj@gmail.com 040 5224170 www.outokummunkarateseura.net

Pohjois-Savon karate ry

Wado-ryu Maaningan urheilutalo
Hannu Holopainen 040 757 1586 www.pohjois-savonkarate.sporttisaitti.com

Puistolan Pyry ry/ Bushido Helsinki

Wadoryu Maatullin ala-aste, Puistolan Urheilutalo
Seppo Wira 040-5274981 septuu@saunalahti.fi www.saunalahti.fi/septuu

Porin ju-jutsu seura ry

Hokutoryu Ju-Jutsu, potkunyrkkeily Kuninkaanaukio 3 28130 Pori
Jari Korsgrund 040-5470460 pjjsfight@gmail.com www.pjjs.info

Raising Eagle Kyokushinkai Karate Jyväskylä ry
Halssilan koulu, lokintie 9, 40400 Jyväskylä
Sami Kinnunen 040 9621851
finjutsu@hotmail.com

Rauman Judoseura Samurai ry / Karate

Wadoryu karate, judo, kickboxing, hokutoryu ju-jutsu Karjalankatu 15, 2. kerros Aulis Pihlajamäki aulis.pihlajamaki@kolumbus.fi
http://sivut.koti.soon.fi/pihlajamaki/Samurai/

Renshin-Kan ry

Shoko-ryu Karate Meilahden koulu ja Ruskeasuon Urheiluhalli, Helsinki. infopuhelin 040-555 2244 Rikidokan ry Wado-ryu Syrjälän koulu, Klaukkala Harjulan koulu, Klaukkala Jouko Koskinen 050-5455025 jouko.i.koskinen@kolumbus.fi

Ruokolahden Raju ry

Wadoryu karate Dojo sijaitsee Vaitilan koululla
Jussi Ranki 0440-82 6013 jussi.ranki@koulu.ruokolahti.fi

Salon Karateklubi ry

Wado-ryu Harjoitussali:
Sirkkulan koulu, Ylhäistentie 336, 24130 Salo
Ollikkalan koulu, Hämeenojankatu 9, 24260 Salo
Keijo Pulakka 040-7419763 pulakkakeijo@gmail.com

Salon Zanshinkan ry

Shotokan Ryu Karate, Hokutoryu-jujutsu, Shooto, Defendo Sport Center Otava, Katrineholmonkatu 6 24100
Salo Kimmo Nurkse 041-5040 158 safeway.finland@yahoo.com http://www.zanshinkan.fi/

Salon Ippon ry

Jukka Koivunen www.salonippon.typepad.com

Sandokai ry

Sankukai Ju-Jutsu Karate-Do Eerontie 1 Kerava, Jaakkolantie 8 Kerava, Liikuntakeskus Piironen, Piteolankatu 13, Järvenpää
Jouko Nurminen 040-7055385 jouko.nurminen@uvl-yhtio.fi www.sandokai.fi

Sankukai ry

Lajit: Freestyle combat (karate, ju-jutsu, judo, aikido, kobudo)
kuntopotkunyrkkeily, lukkopaini, vapaaottelu.
Sankukai ry.
Dojo, Akselintie 5 C 3. kerros 20200 Turku
Rolf Koivumäki, 050-590 7660
rolf.koivumaki@sci.fi
www.sankukai.fi
sankukai@sci.fi

Savonlinnan Shikata ry

Wado-ryu, judo Dojo sijaitsee osoitteessa Karjanlantie 9
Ismo Seppänen 0500-676316 imppo@kolumbus.fi http://www.shikata.sporttisaitti.com/

Seitokai-Karate Do Shotokan ry
(S.C.I. – Shotokan Cultural Institute, Shihan Hiroshi Shirai 10.Dan)

Harjoitussalin osoite:
Herttoniemi Dojo, Mekaanikonkatu 3 B, 00880 Helsinki
Myllypuro Dojo, Liikuntamylly – Myllypurontie 1 00920
Helsinki-Center, Bulevardi Dojo, Bulevardi 18 00120 Helsinki
www.seitokai.eu
Puheenjohtaja: Tiago Pedroso 040 3647540 info(at)seitokai.eu

Shinkukai ry, Hyvinkää
Shotokan Karate Harjoituspaikka: Svenska Skolan Hyvinkää
Puheenjohtaja, karatejaos
Vesa Tuominen 040 545 7438
vesa.tuominen@aktiiviliikunta.fi
Päävalmentaja:
Harri Hämäläinen 045 1013534
h.hamalainen.karate@gmail.com www.shinkukai.fi

Shudokan ry

Koryu Uchinadi karate, aikido, thaiboxing, kickboxing Aikuisten dojo:Vehka Center Vehkakuja 1, Hyvinkää Lasten harjoitussali sijaitsee osoitteessa: Keskuskenttä, Urheilukatu 19, Hyvinkää
Markku Lauronen 0400-750 830 markku.lauronen@shudokan.fi http://www.shudokan.fi

Sportskarate.fi
Kilpakarate
Rajakylän koulu, Latukuja 1, Vantaa
Hakunilan kalliosuoja, Harmotie 1, Vantaa
www.sportskarate.fi
info@sportskarate.fi

Suomen Itsepuolustuksen ja Turvallisuusbudon keskus ry

Gijomonkai-karatejutsu, hokutoryu jujutsu, aikikai-aikido Harjoituspaikka: Riihimäen Kamppailukeskus, Teollisuuskatu 10
Toni Leivo 040-507 1781 toni.leivo (at) kolumbus.fi http://www.budokeskus.com/

Takado ry

Lajit: Eurooppalainen jujutsu, brasilialainen jujutsu ja escrim Yhteystiedot: http://www.takado.fi Sali: Pihatörmä 1 D, Espoo, 4. kerros
Posti: Takado ry, PL 55, 02211 Espoo

Tampereen Ju-Jutsukoulu ry

Hokutoryu, Brasilian Ju-jutsu, vapaaottelu, submission wrestling Onkiniemenkatu 2 Mika Mantere 050-5583800 info@tjjk.fi www.itsepuolustus.fi

Tampereen karateseura Seigokan ry

Goju-ryu karate Nääshalli, budosali 1, Näsijärvenkatu 8
Tero Soini 040-5747397 soinite@gmail.com http://www.seigokan.net/

Tapanilan Erä ry / karatejaos

Wado-ryu Tapanilan Urheilukeskus, Helsinki.
Maija Laaksonen maija.laaksonen@gmail.com www.erankarate.fi

Tikkurilan Tiikerit ry / karatejaos

Jyrki Lehtinen, puheenjohtaja Seuran tyylisuunta: Kilpakarate karate.tikkurilantiikerit@gmail.com www.tikkurilantiikerit.fi

Turun Budokwai ry

wado-ryu, taekwando Turun Steiner-koulu
Mika Rintamäki 050-3291855 mikar@budokwai.fi http://www.budokwai.fi/karate

Turun Ju-jutsuseura ry

Hokutoryu ju-jutsu, brasilialainen ju-jutsu, potkunyrkkeily Siutlankatu 1, 20380 Turku Minna Kolehmainen 050-5525095 minna.kolehmainen@turunjujutsuseura.fi http://www.turunjujutsuseura.fi/

Uudenmaan Shotokan Karate-Do Ry

W.S.K.F. Shotokan Karate-Do Harjoitukset Kirkonkylän koulun liikuntasali osoite: Tuusulantie 131 Erkki Takala 040 5725118 etunimi.sukunimi@hotmail.com http://www.uudenmaan-shotokan.fi/

Vaasan Karate Klubi ry

Shoko-Ryu Harjoitussalin osoite: Olympiakatu 16 A, kellarikerros Kotisivut: www.vaasankarateklubi.fi
Yhteyshenkilö: Pekka Keto 040-3526117 pekkaes.keto@gmail.com

Vantaan Budo-Kai ry

wado-ryu Hiekkaharjun koulu, VARIA Vantaan ammattiopisto,Tikkurilan Urheilutalo
Kirsi Laaksonen 050-3290243 kmlkikka@gmail.com info@budokai.fi www.budokai.fi

Vantaan Jukara ry

Kokusai Shorinjiryu karate-do, judo, aikido Rajatorpan kalliosuoja, Myyrmäen urheilutalo, alueen koulut
Susanna Cygnel 040-5547780 susanna.cygnel@jukara.fi karate@jukara.fi www.jukara.fi/karate

Vantaan Wado-Ryu ry

Hiekkaharjun koulu, Simonkallion koulu, Jokiniemen koulu, Dickursby skola, Tikkurilan Urheilutalo
Olavi Juslin 040-7169212 vantaan.wado-ryu@mbnet.fi http://www.vantaanwado-ryu.fi 

Varkauden Ju-Jutsuseura ry

Varkauden Liikuntatalo, Järvelänkatu 12, 78200 Varkaus
Mika Lappi 050-466 0555
varkaudenjujutsu@gmail.com
www.vjjs.net

Wadokan ry

Wadoryu Ashöjdens skola (Sturenkatu 6)
Sari Nybäck 050-376 4466 sari.nyback@nk.hel.fi www.wadokan.fi