Gijomon-kai

Timo Zweygberg, puheenjohtaja
Kim Isaksson
Kai Vikberg
Jouko Turunen
Timo Wiiala
Pentti Jokiaho
Tomi Liimatainen

Gijomon-kai mustat vyöt (Päivitetty 28.11.2015)

9. dan: Kim Isaksson
7. dan: Timo Zweygberg, Timo Wiiala, Jouko Turunen, Kai Vikberg,
Pentti Jokiaho
6. dan: Seppo Yrtti, Tomi Liimatainen
4. dan; Ari Viljama
3. dan: Mikko Takala, Nina Lätti
2. dan: Matti Laitinen, Toni Leivo, Sami Husu, Markku Patrikainen, Harry Hietala, Vesa Välimäki, Tapio Susiluoto
1. dan: Timo Siren, Reko Nieminen, Joni Vilja, Markku Patrikainen,
Harri Toivonen, Kim Sundell, Juha Rantalahti, Heidi Walli, Roope Korpela, Tomi Niemi

Gojuryu

Kari Kuusisto, puheenjohtaja
Jouni Hirsimäki
Matti Saarinen
Tomi Järvinen
Jyri Jokisalo
Varalla: Kari Kotilainen, Panu Lauttamus, Ilpo Törmä

Gojuryu dan-arvot (päivitetty 3.9.2012)
6. dan
Kuusisto Kari
5. dan
Hirsimäki Jouni
4. dan
Laukkala Pekka, Saarinen Matti
3. dan
Järvinen Tomi
2. dan
Annala Seppo, Jokisalo Jyri, Kotilainen Kari, Kujamäki Ari, Lauttamus Panu, Sura Juha-Pekka, Tolonen Kari, Törmä Ilpo
1. dan
Jokisalo Niko, Karimäki Jari, Mattila Pekka, Rimpilä Ville, Toivanen Tiina, Vainionperä Pasi, Villanen Pasi

Goju-ryu Karate-do Ryushinkan

Kaj Palenius, puheenjohtaja
Sami Lanu
Tero Soini
Hannu Koivula

Goju-ryu (Ryushinkan) mustat vyöt (päivitetty 30.1.2017)

4.dan: Kaj Palenius, Tero Soini, Sami Lanu
2.dan: Hannu Koivula, Simon Karman, Antero Muranen
1.dan: Juha Sievänen, Juha Keinonen, Irene Hiltunen
Harri Kaipio, Harri Hirvi, Jere Virtanen, Jaakko Lepomäki, Jouni Nikkari,
Harri Uotila, Ilkka Toiva, Pekka Heusala

Kokusai Shorinjiryu Karatedo

Dan-kollegion kokoonpano:

Puheenjohtaja: Soshi Yuji Matsuoi 8. dan Hanshi
Jäsenet: Soshi Yuji Matsuoi 8. dan Hanshi, Otto Karjalainen 6. dan Kyoshi, Rauno Holopainen 6. dan Kyoshi, Anssi Ulvinen 5. dan Renshi

Juniorivastaavat: Anssi Ulvinen 5. dan Renshi, Sami Poola 4 .dan Renshi, Simo Vuorinen 3. dan

Sihteeri: Hannu Sistonen 4. dan Renshi

Kokusai Shorinjiryu Karatedo dan-arvot (päivitetty 26.1.2016)

6.dan Kyoshi: Esko Enström, Rauno Holopainen, Tero Lompolo, Otto Karjalainen
5.dan Renshi: Tuulikki Böhmisch, Kirsi Väänänen, Anssi Ulvinen, Kimmo Nissinen, Jukka Hänninen, Vesa Salminen
4. dan Renshi: Markku Eronen, Satu Herno, Yoshio Kawanowa, Olli Kihlberg, Anton Puolakka, Hannu Sistonen, Veli-Matti Tervola, Lauri Wesslin, Sami Poola, Kari Innilä, Mikko Ollakento, Kinnunen Markus, Pasi Mäkinen, Sami Poola, Hannu Sistonen, Stanislav Kulakov
3. dan: Juha Kilponen, Ville Juuti, Janne Kilpeläinen, Toni Stenberg, Niko Ahonen, Tuula Kajolinna, Antti Määttä, Markkus Puolakainen, Lauri Rosenius, Henri Ruutala, Ville Sammalkorpi, Simo Vuorinen
2. dan: Ilpo Huru, Päivi Jämsä, Harri-Pekka Kaukonen, Sami Kauranen, Jani Koskinen, Sakari Marttila, Olli Mäkipää, Mikko Ojamaa, Ilkka Pääkkönen, Kaisa Simola, Tarja Matsuoi, Sari Moore, Markku Pussinen, Silja Saviranta, Kaisu Sutinen, Marko Sutinen, Jukka Tarkiainen, Pekka Tarkiainen, Antero Timonen, Kari Vauhkonen, Hannu Väänänen
1. dan: Backnäs Teemu, Fredrik Boxberg, Susanna Cygnel, Auri Hautala, Iiris Hautala, Sebastian Johansson, Matti Keränen, Timo Pietilä, Leena Pohjola, Max Ruokanen, Tero Ruotsalainen, Susanne Ångerman, Hannamari Hintsa, Matti Kankkonen, Tero Kasper, Markku Katajisto, Mirta Kess, Antti Kivinen, Antti Koivula, Jaana Korhonen, Ilari Korte, Martti Kuosmanen, Jarkko Kyrö, Eeva Lampinen, Harri Minkkinen, Olli Mäkipää, Jari Niemelä, Hannu Oinas, Joni Ovaskainen, Hemmo Papinoja, Harri Pehkonen, Mirka Pohjanniemi, Leena Pohjola, Kari Pulkkinen, Tuomo Rinne, Toni Simola, Markku Sulasma, Aki Teivainen, Kati Tillander, Juha Toivanen, Mikko Viitala, Pekka Voutilainen, Ville Uusheimo, Tuomo Saari, Tarja Tapio-Virkki

Koryu Uchinadi

Ante Brännbacka, puheenjohtaja, 0500 564 263
Marko Kauppinen
Jarmo Bäckman
Jyrki Innanen
Jan-Peter Nummela

Koryu-Uchinadi mustat vyöt (Päivitetty 4.12.2014)

6. dan kyoshi: Ante Brännbacka
4. dan: Jan Peter Nummela
3. dan: Roy Hursti, Esko Kokkonen, Marko Kauppinen, Jarmo Bäckman, Jyrki Innanen

2. dan: Raija Brännbacka, Ari Lappinen, Petteri Nieminen, Markku Lauronen, Jukka Valanto, Juho Lankinen, Ari Nuutinen, Juha Tuominen, Jari Tuominen, Jarkko Lakso, Pasi Lehtonen, Henri Autio, Aura Piha

1. dan: Aki Kananen, Helena Lehtinen, Mikko Männikkö, Kaj Granholm, Miska Joensuu, Katja Kalliokoski, Patrick Martin, Matti Takala, Anders Grahn, Nico Wik, Kenneth Rantala, Jari Järveläinen, Pia Romppanen, Lasse Lagerbohm, Aki Kuitunen, Anne Nyberg, Daniel Sanström, Jari Lehtiö, Kirsi Lindroos, Kristian Ahlroth, Lassi Lindblom, Ilkka Ferm, Max Holm, Emma Kirjokivi, Zoriana Tchaban, Anttoni Välimaa, Tero Väyrynen, Annika Gustafsson, Benjamin Ahlblad, Timo Leivo, Veli-Pekka Somila, Tiina Airola-Siponmaa, Mika Pääkkönen, Jari Virtanen,
Mikko Aarnio, Tommi Toivonen, Olli Tyrkkö, Teemu Pauha, Niklas Kevin

Shito-ryu

Mabuni Shito-Ryu Karate-Do
Tyylisuuntakollegio kaudella 2012 – 2013
Puheenjohtaja: Jari Räty 3.dan
Varapuheenjohtaja: Timo Penttinen 2.dan
Muut jäsenet: Martti Yletyinen 3.dan, Petri Heikkinen 2.dan, Kari Koskinen 4.dan
Varajäsen: Jouni Vepsäläinen 2.dan

Tärkeät henkilöt:
Tyylisuunnan perustaja: Mabuni Kenwa
Tyylisuunnan pääopettaja: Soke Mabuni Kenei 10.dan
Tyylisuunnan Euroopan pääopettaja: Sensei Hidetoshi Nakahashi 9.dan
Tyylisuunnan toi Suomeen 1990 luvun alkupuolella: Mario Broglin 2.dan

Shito-ryu mustat vyöt (jotka ovat 12.6.2011 jossakin tyylisuunnan seuroissa mukana)

Juankoski
Petri Heikkinen 2.dan
Markku Antikainen 1.dan

Nilsiä
Martti Yletyinen 3.dan
Jouni Vepsäläinen 2.dan
Juha Väänänen 1.dan
Petri Ruotsalainen 1.dan
Risto Taskinen 1.dan

Outokumpu
Jari Räty 3.dan
Pauli Taskinen 2.dan
Timo Moilanen 2.dan
Timo Penttinen 2.dan
Sami Törrönen 1.dan

Rantasalmi
Seppo Räsänen 1.dan
Sari Leppäniemi 1.dan
Jussi Leppäniemi 1.dan
Jari Halme 1.dan
Eeva Vartiainen 1.dan

SEITOKAI Karate-Do Shotokan RY
(S.C.I. – Shotokan Cultural Institute, Shihan Hiroshi Shirai 10.Dan)
Puheenjohtaja: Tiago Pedroso

Teknillinen kollegio:
Marc Stevens, 6.Dan, S.C.I.
Collin Shubert, 6.Dan
Tiago Pedroso, 3.Dan
David Bell, 3.Dan

Mustat vyöt:

Collin Shubert, 6. Dan
Tiago Pedroso, 3.Dan
Gavin Conway, 3.Dan
David Bell, 3.Dan
Susanne Arlitt, 2.Dan
Ben Cowley, 2.Dan
Katrin Pawlitzky, 2.Dan
André Silva, 2.Dan
Janika Nikander, 2.Dan
Patrick Hill, 2.Dan
Robin Hill, 2.Dan
Jari Reinikainen, 1.Dan
Anne Muhle, 1.Dan
Anu Cantell, 1.Dan
Sebastien Venot, 1.Dan
Wilfried Kebe, 1.Dan
Teemu Puotinen, 1.Dan
Burak Simsek, 1.Dan
Gratiela Patrascu, 1. Dan

Shoko-ryu

Kimmo Koski 6 dan, puheenjohtaja
Timo Nurmi 6 dan
Joni Lybeck 5 dan
Pekka Ström 4 dan

Shoko-ryu mustat vyöt (Päivitetty 4.1.2016)

6.dan: Kimmo Koski, Timo Nurmi
5 dan: Risto Tuominen, Joni Lybeck, Jorma Terrilä
4 dan Pekka Ström, Robert Paajanen, Erik Raittinen, Jukka Jokinen, Kim Waenerberg

3 dan: Kai Wikberg, Kari Jäntti, Jouko Turunen, Mikko Ruotsalainen, Janne Timonen, Tapio Pirttioja, Jussi Immonen, Jussi Keskinen, Ilkka Karlsson, Jori Ala- Keturi, Petri Tuominen, Seppo Tarkkonen

2 dan: Harri Keskinen, Tero Seppänen, Juha Silvennoinen, Ari Kaunismäki, Tiina Airola-Siponmaa, Mika Sundqvist, Minna Hellsten, Ari Lehmustoinen, Patrick Tambick, Marjut Rissanen, Eikka Kaunismäki-Gröhn, Jussi Keskinen, Jussi Immonen, Dmitri Pospelov

1 dan: Jarmo Backman, Klaus Björkman, Ari Mahlanen, Markku Kujala, Tero Vehviläinen, Tomasz Trecewski, Tuomo Sihvola, Ari Viljama, Pentti Peltola, Jorma Jokiaho, Pepe Orellana, Hanne Österberg, Matti Kauppi, Janne Pasanen, Ari Lehmustoinen, Sami Ruotsi, Hannu Puhakka, Unto Virkkala, Ahti Vallivuori, Are Kivelä, Leo Närvänen, Amgad Mahmoud, Reeta Korhonen, Markku Saarelainen, Ilkka Karlsson, Maija Ijäs, Maija Saarema, Tero Haapanen, Esa Ronkainen, Matti Järvinen, Henrik Strang, Antti Järventaus, Jukka Korpijaakko, Veli-Pekka Somila, Matias Närvänen, Kristian Turunen, Rami Kiskola, Tuomas Aittomäki, Tommi Toivonen, Timo Leivo, Ari Kinnunen, Tomi Leivo, Pekka Kuusela, Kari Niinimäki, Oskari Rajala, Eero Karila, Jukka Kauto, Nina Kovalainen, Jorma Laukka, Vesa Mäkelä, Sami Neuvonen, Tomi Pitkänen, Kari Tuuli, Petri Viro, Miikka Tuhkiainen

Shorinjiryu Tekisuikaikan suomen Dan-kollegio

Anne Kettunen, puheenjohtaja
Suvi Savolainen
Esa Piispa
Reijo Kettunen
Matti Rantasola

Suomessa tyylisuunnan mustat vyöt suoritetaan suoraan
tyylisuunnan johtajalle Soshi Ichido Matsuolle.

Shorinjiryu Tekisuikaikan karate-do  Dan-arvot

Anne Kettunen 5. Dan
Suvi Savolainen  3. Dan
Esa Piispa 2. Dan
Piia Hallahuhta 2. Dan
Reijo Kettunen 1. Dan
Matti Rantasola 1. Dan
Ilari Taipale 1. Dan
Toni Kiljunen 1. Dan
Arttu Venäläinen 1. Dan

Shotokan Karate-do kollegio

Tyylisuuntakollegioon kuuluvat jäsenseurat:

Nurmijärven Shotokan karate ry, Nurmijärvi
Kyoo-Dai-Kan ry., Nurmijärvi
Nakkilan Shotokan Karate-Do ry., Nakkila
Huittisten Shotokan Karate ry., Huittinen
Ylöjärven Shotokan Karateseura ry., Ylöjärvi
Gijomonkai Karateclub Sipoo ry. Sipoo
Gijomonkai ry. Pornainen
Shinkukai ry., Hyvinkää
Ylöjärven Shotokan Karate Team ry, Ylöjärvi
Budoseura Heiwa ry, Tuusula

Kollegio
Harri Hämäläinen, puheenjohtaja, 045 101 3534
h.hamalainen.karate@gmail.com
Mikko Ruotsalainen 6 dan, jäsen
Seppo Yrtti, 6 dan, jäsen
Lasse Kalliokorpi 5 dan, jäsen
Tommi Lehtimäki 4 dan, jäsen
Leo Närvänen, 4 dan, jäsen
Pekka Karenmaa 3 dan, jäsen

Shotokan Karate-do mustat vyöt (päivitys 11.5.2017) 
6 dan. Mikko Ruotsalainen, Seppo Yrtti
5 dan. Lasse Kalliokorpi
4 dan. Marko Luotolinna, Tommi Lehtimäki, Tommi Kalliokorpi, Miika Laine, Leo Närvänen, Petri Niemeläinen
3. dan. Jukka Sauranen, Pekka Karenmaa, Marko Åkerlund, Tommi Rannanvirta, Rauno Lappalainen
2 dan. Jorma Sulkanen, Sami Tapaninen, Matias Närvänen, Henrik Strang, Saila Rekola, Raimo Nieminen, Jari Remes, Joni Kainulainen, Henry Niemi, Riku Tapaninen, Teemu Hämäläinen, Jukka Klippi, Suvi Kaunismäki, Antti Kivikero
1 dan. Jonna Smedberg, Jyrki Niemi, Sampo Jansson, Ekaterina Fedotova, Markku Mellanen, Johannes Harjula, Jani Tuominen, Jarmo Kivi, Topi Kulmala, Janne Nurmi, Antti Järventaus, Jan Byman, Erik Niemi, Boban Alempijevic, Harri Hellgren, Mika Averin, Jimi Helin, Timo Koski, Tero Rajala, Jyri Leisti, Pasi Koljonen, Jani Hyyrynen, Nuutti Karjalainen, Harri Maho, Tanja Raijas, Kaisa Ollila, Otto-Ville Tuli, Ari Uusikartano, Maarit Heino, Anna-Liisa Nulpponen, Janne Rosenqvist, Sara Salmivaara, Tero Kivekäs, Teemu Kivikero, Michael Miettinen, Martti Tyrkkö, Tuomas Suur-Inkeroinen.

Shotokan JKA (Japan Karate Association)
JKA FINLAND

Päävalmentaja
Olli Ortiz, 6.Dan

Teknillinen kollegio
Willy J. Ortiz, 8.Dan
Olli Ortiz, 6. Dan
Anssi Kaltevo, 5. Dan
Lassi Saarenmaa, 5. Dan
Rebekka Ortiz, 5. Dan
Ilvonen, Pentti Lempäälä 3. Dan

Mustat vyöt:
Betancourt, Humberto 3. Dan
Garban, Agag Espoo 3. Dan
Kivelä, Riikka Tampere 3. Dan
Palo-oja, Katri Tampere 3. Dan
Hannula, Pentti Pori 3. Dan
Ahvonen, Harri Tampere 2. Dan
Heikkola, Matti Pori 2. Dan
Leppänen, Juha Tampere 2. Dan
Mannila, Juhani Pori 2. Dan
Mayer, Cesar Jyväskylä 2. Dan
Niemelä, Eila Reposaari 2. Dan
Disdarevic, Muamer Tampere 1 Dan
Granat, Risto Lempäää 1. Dan
Granath, Veka Pori 1. Dan
Gulaev, Shamil Tampere 1 Dan
Heijari, Erik Pori 1. Dan
Heino, Jarno Pori 1 Dan
Holappa, Jari Pori 2. Dan
Kaski, Petteri Tampere 1. Dan
Kuusisto, Helena Pori 1.Dan
Laakkonen, Johanna Tampere 2. Dan
Laaksonen, Toni Tampere 1. Dan
Lehtola, Harri Tampere 1. Dan
Lindfors, Ville Tampere 1. Dan
Noppari, Jona Pori 1. Dan
Oksman, Mikko Tampere 2. Dan
Ortiz, Vincent Tampere 1. Dan
Reunanen, Sami Pori 1. Dan
Saarinen, Kai Tampere 1. Dan
Santahuhta, Riku Tampere 1. Dan
Sten, Markku Pori 1. Dan
Tuhkanen, Tuomas Tampere 1. Dan
Tähtinen, Kristiina Tampere 1. Dan
Vainio, Harri Pori 1. Dan
Vainionpää, Jarkko Parkano 1. Dan
Vesa Alanko, 2.dan
Ilkka Mäkilä, 2.dan

Sportskarate

Teknillinen kollegio:
Sportskarate.dk, Allan Busk, Tanska
Sportskarate.is, Petur, Ragnarsson, Islanti
Sportskarate.de, Axel Behrendt, Saksa
Sportskarate union, Anton Nikulin, Ukraina
Sportskarate.fi, Petri Tuominen, Suomi

Mustat vyöt:
Petri Tuominen, 5. Dan
Tarja Tuominen, 1. Dan
Aaro Tuominen, 1. Dan
Maria Korpela, 1. Dan
Jimi Helin, 1.Dan

Wadoryu

Jari Nieminen, 6.dan JKF Wadokai / 2.kyu instructor / 2.kyu examiner
Harri Heikkari, 5.dan JKF Wadokai / 2.kyu instructor / 2.kyu examiner
Niko Utriainen, 5.dan JKF Wadokai / 2.kyu instructor / 3.kyu examiner
Pasi Hirvonen, 5.dan JKF Wadokai / 3.kyu instructor / 3.kyu examiner

www.Wadokai.fi